بذر سیب زمینی

بهترین بذر سیب زمینی

بهترین بذر سیب زمینی

بهترین بذر سیب زمینی

کشاورزان همیشه به دنبال آن هستند تا بهترین بذر سیب زمینی را پیدا کنند و آن را در مزرعه خود کشت کنند. برای اینکه بتوان بهترین بذر سیب زمینی را خریداری و کاشت کرد، باید با انواع مختلف بذر سیب زمین آشنا باشید و آن‌ها را با هم مقایسه کنید. با توجه به اهمیت بذر سیب زمینی در کیفیت نهایی و میزان برداشت محصول در این مقاله تصمیم گرفتیم تا به‌طور کامل در خصوص رقم‌های مختلف بذر سیب زمینی آشنا کنیم.

آپلود عکس

بهترین بذر سیب زمینی

سیب زمینی و فراورده‌هایی که از آن تهیه می‌شود از گذشته به امروز مورد توجه مردم بوده است و همین موضوع سبب شده است تا کاشت این محصول از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد. امروزه رقم‌های مختلفی از بذر سیب زمینی وجود دارد که کشاورز می‌تواند، آن‌ها را کشت کند. انتخاب بذر در میزان فروش، عملکرد و … تاثیر بسیار زیادی دارد، پس به هیچ عنوان انتخاب بذر را نباید دست کم گرفت. در ادامه لیستی از بهترین بذرهای سیب زمینی که در ایران کاشت می‌شود، برای شما تهیه شده است تا در هنگام انتخاب بذر به عنوان راهنما آن را مد نظر قرار دهید.

آگریا

در صدر لیست بهترین بذر سیب زمینی، آگریا قرار گرفته است. این نژاد سیب زمینی به‌طور گسترده در بسیاری از مناطق دنیا کشت می‌شود. سیب زمینی آگریا به عنوان یکی از سیب ‌زمینی‌های دیر رس شناخته می‌شود و برای مصارف مختلفی از جمله پخته کردن، سرخ کردن و ساخته‌های غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیب زمینی آگریا دارای پوست قهوه‌ای تا قهوه‌ای تیره و داخل زرد روشن تا نیمه زرد است. این سیب زمینی به دلیل مزه خوب و ساختار مناسب آن برای پختن و سرخ کردن، محبوبیت زیادی در دستورهای آشپزی به خود اختصاص داده است. همین مزایای زیاد سبب شده است تا بذر آگریا توسط بسیاری از کشاورزان به عنوان بهترین بذر سیب زمینی شناخته شود.

بامبا

بامبا نیز یکی از شناخته‌ شده‌ترین و بهترین بذر سیب زمینی موجود در بازار است که در بین کشاورزان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. این سیب زمینی به عنوان یکی از سیب زمینی‌های نیمه زودرس شناخته می‌شود و برای آن دسته از کشاورزهایی که به دنبال آن هستند تا محصول خود را زودتر وارد بازار کنند؛ مناسب هستند. پوست این رقم سیب زمینی نزدیک به زرد و گوشت آن نیز به رنگ زرد کمرنگ است. غده سیب زمینی بامبا به‌صورت یک بیضی کشیده است و برای تازه خوری یکی از بهترین سیب‌ زمینی‌های موجود در بازار است.

 

آپلود عکس

جلی

جلی یا به انگلیسی Jelly نیز یکی از بهترین بذرهای سیب زمینی است. این سیب زمینی تقریبا دیر رس است و دوره خواب آن نیز طولانی است پس می‌توان حدس زد که این رقم سیب زمینی دیر به بازار عرضه خواهد شد. شاخ و برگ سیب زمینی جلی بسیار گسترده است و همین موضوع می‌تواند برای کشاورزان کمی آزار دهنده باشد اما رنگ زرد درخشان آن بسیار مشتری پسند است. نکته بسیار مهمی که در خصوص جلی وجود دارد این است که غده‌های آن بزرگ و بیضی شکل هستند و عملکرد آن در هکتار نیز بسیار بالا است. از این رقم سیب زمینی هم می‌توان به‌صورت تازه خوری و هم به‌صورت چیپس استفاده کرد. تمام مواردی که در بالا اشاره شد به علاوه مقاومت بسیار بالای جلی در برابر بیماری‌ها سبب شده است تا بذر این سیب زمینی در لیست بهترین بذر سیب زمینی قرار بگیرد.

سانتانا

هر لیستی که در خصوص بهترین بذر سیب زمین باشد، سانتانا جایگاه ویژه‌ای در آن خواهد داشت. این سیب زمینی در انواع نیمه زودرس تا دیررس دسته بندی می‌شود و شاخ و برگ آن نیز به اندازه گسترش پیدا می‌کنند و سطح زیادی از زمین را اشغال نمی‌کنند که این موضوع مورد پسند کشاورزان است.

رنگ این سیب زمینی‌ها زرد است و گوشت آن نیز تقریبا زرد کمرنگ است. غده‌های سیب زمینی سانتانا تقریبا بزرگ هستند و ظاهر آن‌ها به بیضی شبیه است. با توجه به این ویژگی‌ها می‌توان فهمید که سانتانا بسیار بازار پسند است. از سانتانا برای مصارف مختلف مانند تازه خوری، تولید فرنچ فرایز و همچنین چیپس استفاده می‌شود. سیب زمین سانتانا در برابر آفت‌ها و بیمارها نیز مقاوم است و دردسری برای کشاورز به همراه نخواهد داشت.

آپلود عکس

آجیبا

یکی دیگر از سیب زمینی‌های نیمه زودرس موجود در بازار آجیبا است. این سیب زمینی شاخه و برگ زیادی ندارد و پوست آن زرد رنگ است. رنگ گوشت سیب زمینی آجیبا زرد بسیار کمرنگ و مایل به سفید است. غده‌های این سیب زمین بزرگ هستند و همین موضوع سبب می‌شود تا عملکرد شما در هکتار بالا برود. این رقم سیب زمینی تنها برای مصارف خانگی و تازه خوری مناسب است و برای تولید چیپس و فرنچ فرایز توصیه نمی‌شود. نکته مهمی که سبب شده است تا آجیبا در لیست بهترین بذر سیب زمینی قرار بگیرد، مقاومت بسیار بالای این سیب‌ زمینی در برابر آفت‌ها و ویروس‌ها است.

برلیشینگن

در لیست بهترین بذر سیب زمینی جای خالی یک سیب زمینی علوفه‌ای بسیار به چشم می‌آید. سیب زمینی برلیشینگن که کشاورزان آن را به اسم سیب زمینی علوفه ای آلمانی برلینکا نیز می‌شناسند در سال 1923 با تلفیق دو گونه Pepo و Centriole به وجود آمد. معمولا این سیب زمینی در طول 90 تا 100 روز از زمان جوانه زدن قابل برداشت خواهد بود. نکته بسیار جالبی که در خصوص این رقم سیب زمین وجود دارد، عملکرد و وزن بالای غده‌ها است. معمولا در زیر هر بوته برلیشینگن حدود 7 تا 12 عدد غده وجود دارد که وزن آن‌ها تا 150 گرم نیز بالا خواهد رفت.

رنگ پوست این سیب زمینی‌ها معمولا قرمز یک دست است و گوشت آن‌ها نیز بسیار سفید (سفید برفی) است. گوشت این سیب زمینی با قرار گرفتن در معرض هوا تیره نمی‌شود. کاشت این رقم سیب زمینی در مناطق شمالی بسیار توصیه می‌شود. علاوه بر برلیشینگن رقم‌های دیگری مانند زازرسکی، ولتمن، لورچ لورچ و .. اشاره کرد.

ساتینا

یکی دیگر از سیب زمینی‌های نیمه زودرس موجود در بازار ساتینا است. شاخ و برگ این بذر سیب زمینی بسیار سریع رشد می‌کنند اما زیاد گسترده نمی‌شوند که برای شما آزار دهنده باشند. هم رنگ و هم گوشت این سیب زمین زرد رنگ است و اندازه غده‌های آن از متوسط تا بزرگ دسته بندی می‌شود. شکل سیب زمینی‌ها در این بذر به صورت بیضی متمایل به کروی است. نکته جالب توجه در خصوص ساتینا عملکرد بالای آن در هکتار است. از این رقم سیب زمینی برای مصارف خانگی و تازه‌ خوری استفاده می‌شود و نکته بسیار مهمی که در خصوص این بذر سیب زمینی وجود دارد، امکان کاشت آن در مناطق مختلف آب و هوایی است.

سخن پایانی

در این مقاله به‌طور کامل در خصوص بهترین بذر سیب زمینی صحبت کردیم و شما را بهترین رقم‌ها و انواع سیب زمینی که در ایران کاشت می‌شود، آشنا کردیم. فارغ از رقم، بذر سیب زمین که توسط شما کاشت می‌شود باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا آسیبی به مزرعه و در نهایت محصول نهایی شما وارد نشود. فروشگاه‌های بسیار زیادی وجود دارد که شما می‌توانید از آن‌ها بذر تهیه کنید اما ما به شما گروه احیائی را برای خرید بهترین بذر سیب زمینی معرفی می‌کنیم.

شما می‌توانید هر نوع بذری را که می‌خواهید به صورت آنلاین خریداری کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن آن را تحویل بگیرید. تمامی بذرهای تولید شده توسط این گروه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و شما با خیال راحت از نتیجه آن را در مزرعه خود کشت کنید. البته این گروه در کنار کیفیت به قیمت هم توجه بسیار زیادی کرده‌اند و تمامی بذرها در این مجموعه با قیمت رقابتی و پایین است. اگر در خصوص رقم‌های مختلف بذر سیب زمینی و تناسب آن با شرایط مزرعه و جوی منطقه نیاز به راهنمایی دارید با قسمت پشتیبانی این مجموعه تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *